Slide background

 

Staff List

School Leadership Team
Name Subject Responsibility  
Mr McGlinchey Computer Science Head Teacher Head PA
Miss Lavin Business Studies Deputy Head Teacher (Curriculum-Teaching and Learning)  
Mrs McKenna Science Deputy Head Teacher (Pupil Welfare and Development)  
Mrs Caldwell Science Assistant Head Teacher (Assessment and Pupil Progress)  
Mr Hill Drama Assistant Head Teacher  
Mr McLeod Religious Education Assistant Head Teacher (ITT Coordinator & Catholic Life)  
Mr MacKenzie Music Assistant Head Teacher (Personal Development)  
Mrs Field   Director of Resources and Finance  

 

Pupil Progress Managers
Mr Wiles Y7
Mrs Wood Y8
Mrs Burns Y9
Mrs Hoey Y10
Mr Getty Y11

 

Teaching Staff
Name Subject Responsibility
Mr Bacon Geography Subject Leader
Mrs Barrow Modern Foreign Languages: Spanish/Geography Head of Modern Foreign Languages/ SLE
Miss Bond Art  
Mrs Brennan English  
Mrs Burns Mathematics Pupil Progress Manager Y9
Miss Cannell Science  
Ms Chappel Drama Subject Leader/SLE
Miss Clare English  
Mrs Cooper Religious Education/ Geography  
Miss Craig Geography CIAG Coordinator
Miss Crawley Religious Education  
Mrs Cross Food Preparation and Nutrition/Health and Social Care Subject Leader
Mr Dean Physical Education Subject Leader
Mr Egan History Subject Leader
Mr Ellis Science   
Miss Fleming Food Preparation and Nutrition/ Health and Social Care  
Miss Frost RE  
Mr Funnell Designated Provision (IONA) Subject Leader
Ms Garcia Modern Foreign Languages: French/Spanish  
Miss Gaur Science  
Mr Getty Information Technology/Computer Science Pupil Progress Manager Y11
Mr Glover Mathematics  
Mrs Granton Nurture Group/ Physical Education  
Mrs Halcrow Modern Foreign Languages: French/Spanish/Geography  
Mrs Harrigan English  Y7 & Y8 Lead
Mrs Hislop English Subject Leader
Mrs Hoey Religious Education Pupil Progress Manager Y10
Mrs Holman Mathematics Numeracy Coordinator
Mr B Johnson Science  
Mr P Johnson Mathematics Y9 & Y10 Lead
Mr Jones Science GCSE Pod Coordinator
Mrs Kaye Religious Education  
Mr Kennedy Mathematics   
Mrs Kerfoot Science Subject Leader
Miss Krusinskyte Music Subject Leader
Mrs Loxley Modern Foreign Languages: Spanish Second in Department
Miss Majithia Science  Y9 & Y10 Lead
Miss Mathers History  
Mrs McCabe Girl's Physical Education H&S Care
Dr McCooey-Heap English Literacy Coordinator
Miss McLenaghan English Y9 & Y10 Lead
Mr McMorine Design Technology and Construction Subject Leader
Miss Mannion English  
Mr Mitchell Design Technology and Construction  
Mr Morgan Information Technology/Computer Science/Business Head of IT and Business
Miss O'Brien Science  
Miss O'Connor Drama Pupil Leadership
Mr Parry Physical Education  
Ms Pennington Maths  
Miss Pilkington English  
Miss Saidie History (Maternity Cover)  
Miss Salisbury SENDCo Subject Leader
Miss Sanderson Girl's Physical Education/Science  
Mr Sexton History  
Mr Scott Mathematics  
Mrs Scott Mathematics Y7 & Y8 Lead
Mrs Sherrington Religious Education Subject Leader/ PSHE Lead
Mr Swaine Mathematics Subject Leader
Mrs Tottle History/Geography  
Mr Wiles Physical Education Pupil Progress Manager Y7
Ms Williams Science  
Mrs Wood Geography Head of Y7
Mrs Wynn Art Subject Leader

 

Support Staff
Mrs Riley Pupil Well-being Counsellor and Life Skills Coordinator
Mr Baracskai Premises Manager/Health and Safety
Mrs Batty Pupil Support Manager
Mrs Benson Catering Manager
Ms Blackledge Catering Assistant
Mrs Bland Finance Officer
Mrs Brophy Catering Assistant/Cleaning Operative
Miss Clarke Attendance Mentor
Mrs Clayson Teaching Assistant
Mrs Collins Catering Assistant/Cleaning Operative
Mr Comerford ICT Network Technician
Mrs Csanya Catering Assistant
Mrs Darcy Catering Assistant/ Cleaning Operative
Miss Dolphin Pastoral Support Manager
Mrs Dolphin Primary Liaison Officer/Transition
Mrs Dutton Science Technician
Miss Evans Pastoral Support Manager
Dr Faulke Examinations Officer
Mrs Flanagan Cover Supervisor
Mr Hammond Teaching Assistant
Mrs Hannah Pupil Attendance and Cover (Staff) Manager
Miss Heaton Pastoral Support Manager
Mrs Hennessey Media & Communications Manager
Mrs Hodgson Receptionist/ Administrator
Mrs Huckerby Learning Resource Centre Manager
Mrs Hutton PA to Head Teacher
Mrs Johnson Teaching Assistant
Mrs Keenan Teaching Assistant ASD Unit
Mrs Lee Pastoral Support Manager
Miss McDaid Receptionist/SEND Administrator
Miss McDonald Teaching Assistant 
Mrs McVey Catering Assistant
Mrs Dickin MIS and Data Analysis Lead
Miss Mitchell Design and Technology and Catering Technician
Mr Moss Maintenance Officer
Miss O'Hara Teaching Assistant
Mr Ormroyde Network Manager
Mrs Pacey Teaching Assistant ASD Unit
Mrs Panova Cleaning Operative
Mrs Payton Midday Assistant/Cleaning Operative
Miss Pick Cleaning Operative
Mrs Pilkington Family Support Coordinator 
Mrs Priestner Cleaning Operative
Mrs Pyman Teaching Assistant
Mrs Robinson Catering Assistant
Mrs Rushton Midday Assistant/Cleaning Operative
Mrs Smith Catering Assistant
Mr Snape Maintenance Officer
Mr Taylor Cleaning Operative
Mrs Thomas Catering Assistant
Mrs Wheeler Reprographics and Design
Mrs Whitlow Chaplain
Mrs Wilson Teaching Assistant
Ms Woodier Teaching Assistant